S T A F É T A : Generációváltásról kérdezték a szakembert

Staféta rovatunk soron következő részében Rácz Károlynak Schweitzer József válaszolt.

Rácz Károly: Hogy élik meg a generációváltást a nagyüzemek? Jó-e, ha a tulajdonos is részt vesz a napi munkákban, illetve belelát az üzem minden apró dolgába is?

Schweitzer József: Az átlagos magyar mezőgazdasági nagyüzemek egyik fő problémája – a termelékenység növelésének nehézségén és a munkaerőhiányon túl – a generációváltás dilemmája. Ez a probléma a mi cégünket is érinti. Az egyébként 58 főt foglalkoztató Zrt. tulajdonosi körében egyre kisebb a munkaviszonyban állók aránya, a 62 tulajdonosból már csak 9-en dolgozunk aktívan. Ez a 9 fő pedig mindössze a részvények 7,3%-át tudhatja magáénak. Mindebből tisztán látszik, hogy a tulajdonosok egyre kevésbé folynak bele a cég tevékenységébe. Természetesen nem gondolom azt, hogy befolyásolniuk kellene a mindennapi ügymenetet, de fontos lenne, hogy tulajdonosként a fő folyamatokra rálátással legyenek és azok az elvárásaik szerint alakuljanak. 

A cég helyzetét tovább nehezíti a jelenlegi agrárpolitika, amely egyáltalán nem kedvez a mezőgazdasági nagyüzemek működésének. Mindezeket figyelembe véve talán nem is meglepő, hogy néhány évvel ezelőtt már megfogalmazódott az a gondolat, hogy a Zrt-t eladásra kínáljuk egy tőkeerős befektetőnek.

Schweitzer József Békési Imrétől, Derecskei Petőfi Kft ügyvezetőjétől a következőt kérdezi: Milyen kihívások elé állítja a Derecskei Petőfi Kft-nél az állattenyésztési ágazatokat a koronavírus járvány? 

Tagok

barion

A honlapot készítette: MACROWEB