
Mozgalmas hónap volt a május állattenyésztőknek és tenyésztőszervezeteknek egyaránt. A múlt havi lapunkban már foglalkoztunk a tenyésztés-szervezési támogatások keretének kiürülésével, ami veszélybe sodorhatja a hazai tenyészállat előállítást. A MÁSz elnöksége május 5-i ülésén egyhangúan tette le voksát a támogatási keret szükséges mértékű kiegészítése mellett. Ezzel kapcsolatos levelünket el is küldtük az FM-nek.
Szintén május elején robbant az AKG bomba: a felhívásra beadott kérelmek több mint felét elutasította a Miniszterelnökség. A bevitt területre vetítve az eredmény ennél is rosszabb, hiszen az elutasítás aránya ebben az esetben 64 százalék! A gyepterületeken gazdálkodó állattenyésztők részéről nagy várakozás előzte meg az új AKG indulását, hiszen az így megszerezhető többlet támogatás a gyenge termőképességű területeken a létkérdést jelenti sok gazda számára. Ehhez képest a horizontális és zonális gyepterületek esetén a kérelmezők mindössze 45 százaléka nyert, akik a pályázott terület 41 százalékát tudják indítani ezekben a célprogramokban. Amikor a tenyésztők jelezték, hogy nagy a baj, a MÁSz elnöke egyeztetést kezdeményezett Lázár Jánossal, a Miniszterelnökség tárcavezetőjével. Miután a Kormány is érzékelte, hogy valami nagyon nincs rendben, május közepén Lázár János bejelentette: az állattartók részére 25, a zöldség-gyümölcs termesztőknek 15 milliárd forintos kerettel újabb AKG felhívást fog meghirdetni a Kormány. Az utóbbi ágazat szereplői már idén nyáron újra pályázhatnak, míg az állattenyésztők részére kiírt program meghirdetésére leghamarabb ősszel kerülhet sor 2017-es indulással.
A felvásárlási árakat illetően egyedül sertésfronton volt tapasztalható érdemi javulás. A 18. héttől kezdődően végre határozott emelkedésnek indultak az árak és 6 hét alatt 100 forinttal drágult a vágósertés kilónként. Az EU exportja jelentősen bővült, elsősorban Kínába, továbbá Dél-Koreába és Japánba. Figyelemreméltó tény, hogy Dánia elvesztette évtizedek óta őrzött vezető helyét a sertéshús exportban. 2015-ben Spanyolország és Németország is megelőzte ebben a szektorban.
A tejpiacon sajnos továbbra sincs javulás, sőt az árak mélyrepülése nem állt meg és a középtávú kilátások sem javultak. A termelők utolsó tartalékaikat élik fel. A Kormány májusban kifizette a tej de minimis támogatásokat és a 11,4 milliárd forintot jelentő átmeneti nemzeti támogatást. Ez utóbbi jogcím utalását októberről hozta előre a kabinet. Rossz hír ugyanakkor, hogy 2017-től csupán a fogyasztás 15 százalékát kitevő nyerstej áfája csökken, a kereslet döntő részét alkotó hosszan friss dobozos-, és a csalások melegágyát jelentő UHT tej forgalmi adója marad 18 százalék. A tejtermelők május 23-án tartott újabb tüntetése ebben a tekintetben sajnos nem érte el célját.
Összességében küzdelmes évünk lesz az idei, ez egyre világosabban látszik. A felvásárlási árak alakulása az állattenyésztési és a növénytermesztési ágazatokban sem kedvező. A magyar állattenyésztők zöme túlélt már sok-sok nehéz időszakot, hiszem, hogy ebben a rendkívüli helyzetben is talpon tudnak maradni. Ehhez viszont mindenkinek a maximumot kell kihoznia magából: a gazdáknak, a tenyésztőszervezeteknek és a Kormánynak is.
Wagenhoffer Zsombor