Három éve folyamatosan TOP10-es listán vannak a magyar diákok a Párizsban megrendezett Nemzetközi küllemi bírálati versenyen, melyet szakközépiskolás, 22 évnél nem idősebb mezőgazdasági tanulóknak szerveznek évente. Ebben az évben a Közép-magyarországi Agrárszakképzési Centrum jóvoltából Csató Réka és Nagy Gergely képviselte hazánkat a versenyen, ahol két holstein-fríz és két limousin tehén küllemi bírálata volt a feladat. A diákok a bírálaton 26 másik ország 63 versenyzőjével mérték össze tudásukat. Míg Csató Réka a 4. helyen végzett éppen csak egy hellyel lemaradva a dobogóról, addig Nagy Gergely a 8. helyen zárt. A felkészülést a Holstein-fríz Tenyésztők Egyesületének, valamint a Limousin és Blonde d’Aquitaine Tenyésztők Egyesületének együttműködésével Tavaszi Veronika, a Fáy András Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium tanárnője szervezte.
Míg tavaly és tavaly előtt a KASZK Táncsics Mihály Szakképző Iskola (Vác) tanulói indultak a versenyen megszerezve egy 5. helyezést (Törgyekes Gergely, 2021), valamint egy 2. helyezést (Hlugyik Viktória, 2022), addig idén a Fáy András Mezőgazdasági Technikum diákjai szerepeltek kiemelkedően. Pontosan ez a projekt világít rá igazán, hogy az egyesületeknek igen fontos szerepe van a szakképzésben, éppen ezért ezeknek a szakmai szervezeteknek nyitottnak kell lenniük minden hasonló együttműködési kezdeményezésre.
Szükség lenne tudatos utánpótlás-nevelésre a tenyésztésszervezésben is.
Kevés a fiatal szakember
Sajnos napjaink nagy problémája, hogy egyre kevesebb olyan fiatallal találkozunk, akik az állattenyésztésben, különösen a húsmarhatenyésztésben tevékenykedve képzelnék el jövőjüket. Természetesen itt nem a fiatal gazdákra gondolok, hanem azokra a szakemberekre, akik a tenyésztésszervezés szakmai oldalát szolgálnák ki. Sokszor azt látni, hogy ezeket a feladatokat idősebb vagy középidős szakemberek végzik – ami nem baj, hiszen nagyon hosszú szakmai gyakorlati időt szükséges eltölteni ezen feladatok pontos végrehajtásához – az viszont probléma, hogy utánpótlást nem nagyon tudnak kinevelni. Éppen ezért minden olyan törekvést meg kell ragadni ezen a szinten, amely ilyen irányú tudás elmélyítésére, később pedig szakmai munka végzésére irányul.
A Limousin és Blonde d’Aquitaine Tenyésztők Egyesülete a jövőt építi azáltal, hogy felkarolja az érdeklődő fiatalokat.
Miből lesz a cserebogár
Nagy öröm, hogy a diákok között vannak olyan tanulók, akik szívesen, nagy érdeklődéssel jelentkeznek ilyen megmérettetésekre, felvállalva azt a pluszmunkát, amelyet a felkészülés jelent, illetve azt az energiát, amelyet ebbe a felkészülésbe bele kell tenniük. A Limousin és Blonde d’Aquitaine Tenyésztők Egyesülete a továbbiakban is támogatni fog minden hasonló kezdeményezést, lehetőséget teremtve az ismeretek átadásához, mert csak egységesen a teljes tenyésztői és tenyésztőszervezeti társadalom képes a szakmát életben tartani és fejleszteni hosszú távon.
A teljes cikk a Magyar Állattenyésztők Lapjának márciusi számában olvasható.