Tavaly az Agrárminisztérium és a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ közösen elindította az ”Év tájfajtája és haszonállata” szemléletformáló kezdeményezést, ezzel is ráirányítva a figyelmet az egyedi és változatos genetikai értékeink megőrzésének fontosságára.
A biodiverzitás biztosítja környezetünk stabilitását és alkalmazkodóképességét, és ezáltal teszi a Földet az ember számára élhető hellyé. Az egészségesen működő biológiai rendszerek többek között az egészséges élelmiszert, a természetes gyógyszer-alapanyagot és egyéb nyersanyagot, az ivóvizet, a tiszta levegőt, a nyugodt és feltöltődésre alkalmas élőhelyet biztosítják számunkra. A zavartalan ökoszisztémák szerepet játszanak a természeti katasztrófák, a járványok és betegségek elkerülésében, ezek káros hatásainak enyhítésében, valamint az éghajlat szabályozásában is.
2023-ban az év tájfajtája az Ilmiczi árpa, míg az év haszonállata a rézpulyka lett, melyekkel május 26-29. között a Magyar Nemzeti Parkok Hete keretében Balatonfüreden a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ jóvoltából játékos formában is megismerkedhetnek a látogatók.
Az év haszonállata a rézpulyka
Főként Boszniában tenyésztették, ezért sok helyen nevezték „bosnyák pulykának”. A tojó általában 4-5 kg súlyú és az 5-7 kg testtömegű kakasoknál világosabb színű. Jó élelemkereső, igénytelen, a betegségekkel szemben ellenálló fajta. Ennek a tulajdonságának köszönhető, hogy régebben lábon hajtották az állatok kisebb csoportjait a piacokra. Húsáért és tojásáért tartjuk. Bőven tojó, szorgalmasan kotló egyedei vannak. Védett fajta. Magyarországon nagy állományai nincsenek, jelenleg két kisebb génbanki állományban tartja fönn a Magyar Kisállatnemesítők Génmegőrző Egyesülete.
Forrás: AM sajtóiroda, fotó: NBGK HGI