
Újra OMÉK van. A Magyar Állattenyésztők Lapja e havi számának megjelentetését az ország legnagyobb hagyományokkal rendelkező mezőgazdasági és élelmiszeripari kiállításához igazítottuk.
Az állattenyésztőknek meghatározó szerepe volt ezeknek a rendezvényeknek az életre keltésében és szervezésében. Szeretném emlékeztetni magunkat arra a tényre, hogy az OMÉK a 19. század derekán az „állatmutatásokból” fejlődött ki és vált országos, majd nemzetközi hírű kiállítássá és vásárrá. Az időszak legjelentősebb kiállításai
az 1885. évi Budapesti Országos Általános Kiállítás, majd az 1896-ban rendezett millenniumi kiállítás voltak.
A két világháború között a legjelentősebb az 1930-ban tartott Országos Mezőgazdasági Kiállítás és Vásár, majd az 1935. évi Országos Mezőgazdasági Kiállítás és Tenyészállatvásár voltak. A II. világháborút követően az első jelentősebb kiállítást 1948-ban rendezték. Ez volt az utolsó olyan nagyszabású tenyészállat-bemutató és -vásár, amelyet a MÁSZ jogelődjének nevezhető Magyar Állattenyésztő és Törzskönyvelő Szervezetek Országos Szövetsége szervezett.
A kommunista hatalomátvételt és államosítást követően az országos vásárok rendezését a mezőgazdaságért felelős tárca látta el. Az országos kiállításokat 1960-ig évente, majd 2-3 évente, 1970-től pedig 5 évente rendezték. A rendezvények időtartama folyamatosan változott. A kezdeti 5 napról 2 hétre növekedett, majd a nyolcvanas évektől újra egy hétnél rövidebbek lettek. A rendezvény neve 1970-től változott Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásárra (OMÉK).
A rendszerváltást követően a mezőgazdaság megroppanása és az ágazat ezzel összefüggő gazdasági, de főként politikai súlyának csökkenése az állam által szervezett és finanszírozott szakmai rendezvények nagyságában, illetve színvonalában is megmutatkoztak.
A gazdatársadalom által alulról jövő kezdeményezésekből kifejlődő regionális kiállítások fokozatosan vették át azt a funkciót, amit korábban az OMÉK töltött be. Az állattenyésztőknek így lett a legnagyobb rendezvénye az OMÉK helyett a Hódmezővásárhelyen megrendezett, rövid (és nekünk kedvesebb) nevén Alföldi Állattenyésztési Napok.
Az Agrárminisztérium ezt a tényt felismerve, továbbá a Hungexpo vásárterületén zajló, több pavilont és bemutató területet érintő, jelentős beruházás miatt döntött úgy, hogy az Alföldi Állattenyésztési Napokon szervezett tenyészállat-bemutatókat az OMÉK társrendezvényének ismeri el. Ez azt is jelenti, hogy a szeptember 26–29. között megrendezett OMÉK-on az állattenyésztési ágazat bemutatkozásánál a hangsúlyt nem az élőállatokra, hanem a tenyésztési és technológiai újdonságokra kellett helyeznünk.
Az idei OMÉK-on ezért a hazánkban nagyobb létszámban tenyésztett fajtákból egy-egy csoport vagy egyed látható a Hungexpo B pavilonjában. Ennek ellenére látványos és színvonalas bemutatkozással készülnek a tenyésztőszervezetek. Mindenkit arra biztatunk, látogasson el a kiállításra, tekintse meg a legszebb tenyészállatokat, a bemutatókat, valamint ismerkedjenek meg a gazdák munkáját jelentősen megkönnyítő legújabb technológiákkal. Találkozzunk az OMÉK-on!
Wagenhoffer Zsombor