Sokan voltak kíváncsiak a CHAROLAIS KÜLLEMI BÍRÁLÓ KÉPZÉSRE

Egyesületünk küllemi bírálati tanfolyama nagy érdeklődés mellett zajlott 2024. március 21-22-én. A mintegy 50 résztvevő Stéphane Billoux-tól, francia társszervezetünk, a Herd Book Charolais vezető küllemi bírálójától sajátíthatta el a szakmát. Ez volt az első alkalom, hogy nemcsak egyesületi tagoknak, hanem külsősöknek is lehetőségük nyílt részt venni, hiszen a küllemi bírálat szemléletmódja minden húsmarhatartó számára rendkívül hasznos. Sokan gondolták ezt így, a tanulók bő harmada külsős volt.

Maga a lineáris küllempontozás módszere már a ’90-es évek közepétől fontossá vált az egyesületünkben, hiszen a pontozás különféle meghatározott küllemjegyek objektív és módszeres leírása egy adott életkorban. A francia INRA (Institut de l’Élevage, Állattenyésztési Intézet) által kidolgozott rendszer egy analitikus eljárás, az élő állatról egy adott időpillanatban készített „kép”. A különféle jegyek részletes bemutatása lehetővé teszi a különböző testrészeknek, azok arányainak, funkcionális tulajdonságainak az értékelését csakúgy, mint az állat erős és gyenge pontjainak feltárását. A pontozás nem egy állat átfogó tulajdonságára vonatkozó fajtaszakértői ítélet, hanem a pontozó azt pontozza, amit az adott napon az állaton lát. Ez egy adott pillanatban jellemzi az állatot, amely 19 tulajdonság leírását foglalja magában 1-től 10-ig terjedő skálán a következő tulajdonságcsoportokban: izomfejlettség, csontvázfejlettség, hizlaltsági állapot, funkcionális tulajdonságok és egyéb jellemzők.

 

A képzésről további információkat az áprilisi Magyar Állattenyésztők Lapjában olvashatnak

Időjárás

Budapest

Currently, there is no weather information available.

Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Debrecen

Currently, there is no weather information available.

Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Kecskemét

Currently, there is no weather information available.

Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Szolnok

Currently, there is no weather information available.

Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Szeged

Currently, there is no weather information available.

Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Pécs

Currently, there is no weather information available.

Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Tagok

barion

A honlapot készítette: MACROWEB