EGYÜTTMŰKÖDÉSBEN A SZÉKELY GAZDÁKKAL

A határon túli magyar állattenyésztők mindig fontosak voltak számunkra. Sok éve már annak, hogy a Magyar Állattenyésztők Lapja az Agrárminisztérium jóvoltából eljut több száz erdélyi, délvidéki, felvidéki és kárpátaljai gazdához. Legaktívabb kapcsolatunk a székely gazdákkal alakult ki. Ennek az együttműködésnek egyik fő mozgatója Becze István, aki a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnökeként hatalmas munkabírással és lelkesedéssel dolgozik, kiváló közösségépítőként. Vele készítettünk interjút. 

Írta: Wagenhoffer Zsombor

Milyen indíttatásból választotta ezt a szakmát?
A szüleim mindig is mezőgazdasággal foglalkoztak, a szakmájuk egészen egyszerűen átfonódott az én életembe is. Gyerekkoromban nap mint nap magam is részt vállaltam a mezőgazdasági, állattenyésztési munkákból, édesapámmal kijártam a mezőre, vagy otthon az állatokat láttam el. Ez egy olyan szakma, amibe pontosan így, gyakorlat által áshatja bele magát az ember, az iskolapadból nem lehet megtanulni a mezőgazdaság fortélyait, és nem láthatók a szépségei sem. A szüleim már akkoriban bevontak minden munkafolyamatba, és ezzel elkezdtek felkészíteni arra is, hogy valamikor majd én vezessem, én üzemeltessem a gazdaságot, amiért ők egész életükben keményen dolgoztak. Erejük felett harcoltak, hogy lehetőségem legyen itthon továbbtanulni és dolgozni. Rajtam kívül három lánytestvéremet nevelték fel, habár valamennyien felsőfokú végzettséggel rendelkezünk, mind megtanultuk értékelni a kétkezi munkát. A 80-as és 90-es években nálunkfelé a mezőgazdaság nagyon kemény fizikai munkát jelentett, mely egy életre edzést adott a nehéz helyzetek elviselésével szemben. Egyetlen fiúgyermekként végül én lettem a szerencsés, aki a családi gazdaság továbbvitelét megkapta, bízom benne, sikerül olyan szintre fejleszteni, amelyre az őseim is büszkék lehetnek.

Mik a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének legfontosabb feladatai, különösen az állattenyésztést illetően?
Az Egyesületünk legfontosabb célkitűzése az, hogy szakmai tanácsokkal lássuk el a gazdákat, amit a mindennapokban a Székelyföldi Falugazdász-hálózat végez. A szaktanácsadás kiterjed az állattenyésztési és növénytermesztési kérdésektől a feldolgozás és értékesítésig, illetve a különböző támogatási rendszerekben való részvételig. A csapatban van például képzett állatorvos, de többen saját gazdaságukban végzett munka során és a különböző szakmai képzéseken való részvétellel halmoztak fel olyan nagymértékű tapasztalatot és tudást, amivel ma már maximális bizalommal küldhetjük őket a gazdák segítségére. Ami az állattenyésztést illeti, több átfogó szakképzést is tartottunk már közösen a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvánnyal (PAHRU), tenyésztési, tartási, termékfeldolgozási képzéseket szerveztünk. Az érdeklődők részt vehettek már például sajtkészítő tanfolyamon és böllérképzésen is. Több integráció létrejöttét és működését segítjük, hiszen a Székelyföldre jellemző családi gazdaságok különben nehezen tudnak megmaradni. Ilyen például a 120 állattenyésztő részvételével alapított Felcsíki Mezőgazdasági Szövetkezet, amely célja a közös beszerzés és értékesítés megszervezése.

AZ IDEI ÉVTŐL AZ AGRÁRMINISZTÉRIUM ÉS A HASZONÁLLAT-GÉNMEGŐRZŐ KÖZPONT MEGBÍZÁSA ALAPJÁN EGYESÜLETÜNK BONYOLÍTJA A SZÉKELY GÉNGYŰRŰ PROGRAMOT, AMELY KERETÉBEN TÖBB HELYSZÍNEN FOLYIK AZ ŐSHONOS ÁLLATOK GENETIKAI VÉDELME.

A teljes interjú a MÁL novemberi lapaszámában olvasható

Időjárás

Budapest

Currently, there is no weather information available.

Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Debrecen

Currently, there is no weather information available.

Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Kecskemét

Currently, there is no weather information available.

Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Szolnok

Currently, there is no weather information available.

Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Szeged

Currently, there is no weather information available.

Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Pécs

Currently, there is no weather information available.

Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Tagok

barion

A honlapot készítette: MACROWEB