
Rendesen próbára tett bennünket 2022. Így év végén most a legjobb hír az, hogy túléltük, és hamarosan itt a vége.
Hosszan lehetne sorolni a sok kihívást, amivel idén az állattenyésztőknek meg kellett küzdeniük. Ezeket sorra is veszik a gazdák és a tenyésztőszervezetek vezetői, akiknek a véleményét az ágazati körképben foglaltuk össze. Nagyon érdekes és tanulságos cikkek, érdemes mindet elolvasni.
A tejágazatot viselte legkevésbe meg a mögöttünk hagyott év, legtöbbet a sertéstartók veszítettek. A magyar bárány ára jóval az uniós árszint felett volt egész évben, de a gyenge szaporasági eredmények miatt mégsem boldogok a juhászok. A húsmarhatartók jövedelmi helyzete a viszonylag magas felvásárlási árak ellenére romlott.
Ha csak a mostani felvásárlási árak szintjét néznénk, akkor azt hihetnénk, hogy annyira nincs nagy baj. A tavalyihoz képest mindenhol jelentős mértékben nőttek a termelői árak. Igen ám, de ez az emelkedés sok esetben nem akkor és nem olyan mértékben történt, mint amikor és ahogyan a költségek, az infláció és a hitelkamatok megugrottak.
Már év elején drága volt a takarmány, aztán a korán jött és sokáig tartó aszály miatt nem is az ára volt a fő kérdés, hanem az, hogy van-e, lesz-e elég ennivaló a jószágnak. Volt olyan gazda, aki kénytelen volt másik megyéből tömeg- és szálastakarmányt vásárolni. Itt jegyzem meg: a nyár végén meghirdetett takarmányszállítási támogatások kifizetése nagyon lassan halad, és már csak néhány nap van ebből az évből. A 148-as támogatások felfüggesztéséről ne is beszéljünk.
Az energiaköltségek drasztikus emelkedésének okaival itt is sokat foglalkoztam. Most úgy tűnik, a rekordárakon túl vagyunk, csökkenő tendencia, de nagy bizonytalanság jellemzi az áram- és gázpiacot, ami a hosszabb távú fix áras szerződések ellen szól.
A gyepek állapota finoman szólva is nyugtalanító. Szomorú kép rajzolódott ki előttünk a több mint 23 ezer hektáron a MÁSZ-NAK Gyepgazdálkodási Munkacsoport tagjai és sok száz gazda közreműködésével elvégzett terepi felmérésünk eredményeiből. Talán az utolsó pillanatban sikerült felhívni a döntéshozók figyelmét arra az óriási kincsünkre, amit a gyepterületeink jelentenek. Bízunk benne, hogy folytathatjuk a munkát, és munkacsoportunk szakmai iránymutatásai alapján a legelőkön, réteken, kaszálókon kialakulnak a fenntartható gazdálkodás módszerei, és elkészül egy országos gyepnyilvántartási rendszer.
Advent időszaka van, az ünnepi előkészület, a várakozás és a reménykedés ideje. Próbáljunk meg az év hátralévő részében kicsit lassítani a tempón, több időt tölteni, foglalkozni a családunkkal, szeretteinkkel, örüljünk, hogy túléltük ezt az évet is, adjunk érte hálát a Mindenhatónak!
Ezekkel a gondolatokkal kívánok áldott, békés karácsonyt minden Kedves Olvasónknak!
Dr. Wagenhoffer Zsombor