
Májusban nemcsak az aszály, de a koronavírus-helyzet is javulni kezdett. A korlátozások enyhítésének reálgazdaságra gyakorolt hatása csak hetek múlva jelentkezik, de már maga a tudat, hogy az életünk visszatérhet a normális kerékvágásba, sokat lendített az emberek hangulatán, ami hatással van a vásárlásokra és a piacokra.
Az állattenyésztési ágazatok közül legnagyobb gondban a hízottliba- és kacsa-előállítók vannak, akiket a koronavírus mellett a madárinfluenza sodort súlyos helyzetbe. A többi ágazatban a felvásárlási árak május vége óta már nem csökkentek, sőt a sertés esetén növekedésnek indultak. Az év második felére a kilátások általában kedvezőek, nagy kérdés, hogy ki hogyan tudta vagy tudja az elmúlt hónapokban elszenvedett károkat kiheverni.
Ebben segíthet a kormány április 30-án bejelentett 25 milliárd forintos rendkívüli támogatása. Az állattenyésztőket célzó intézkedésekkel kapcsolatban május végén jöttek ki az előzetes számok.
Sertés, baromfi, anyajuh, anyatehén, tejelőmarha, tenyésznyúl, anyakecske és vemhes kanca után lehet majd támogatást igényelni, már futó támogatási jogcímeket igénybevevő gazdáknak. A kérelmeket június-júliusban kell majd beadni, a kifizetésre pedig nem kell sokat várni, akár augusztustól indulhatnak. A minisztérium ígérete szerint valamennyi támogatást még ebben az évben kifizetnek.
A támogatási program első – június legvégétől két héten keresztül tartó – kérelembenyújtási szakaszában nyílik meg az élelmiszeripar számára egy 8 milliárd forintos, a baromfitartók számára egy 3 milliárd forintos, a sertéstartók részére egy 2,75 milliárd forintos, a halgazdálkodók számára pedig egy 500 millió forintos támogatási keretösszeg.
A baromfi- és sertéstartók támogatásának alapja az állatjóléti támogatások során igazolt állategység, a halgazdálkodók esetében a vállalkozásokban dolgozó foglalkoztatottak száma.
A második szakaszban – július második felében – nyílik meg a juh- és húsmarhaágazat számára az 1-1 milliárd forintos, a tejhasznúszarvasmarha-ágazat számára az 1,8 milliárd forintos, a méhészek számára az 1 milliárd forintos támogatási keret. A fajlagos számok így néznek ki: 8500 Ft/tejelőtehén, 4000 Ft/anyatehén, 1200 Ft/anyajuh, 8200 Ft/anyakecske (de minimis) és 3 ezer Ft/tenyésznyúl (de minimis).
A támogatások alapja a tej- és húshasznú szarvasmarhák, valamint a juhok esetében a 2019. évi állatlétszámok, a méhészeknél a méhcsaládok száma.
A harmadik szakaszban – augusztus első felében – nyílik meg a nehéz helyzetbe került borászatok 1,8 milliárd forintos keretösszegű támogatása mellett a lótenyésztők 250 millió forintos támogatási kerete. Ennek alapja a lótenyésztők esetében az idén január és június között vemhesített tenyészkancák száma, a várható összeg pedig 80 ezer Ft/kanca.
Dr. Wagenhoffer Zsombor