
Két hónap telt el, amióta a kijárási korlátozásokat bevezették hazánkban, és fél év, amióta az első COVID–19 pozitív esetet azonosították Kínában. A koronavírus eddig közel 190 országban, mintegy 4,5 millió embert betegített meg, akik közül több mint 300 ezren hunytak el.
A védekezés első fázisában a legtöbb ország lezárta határait, és a lakosság mozgását erősen korlátozta, még a munkahelyek jelentős részére sem engedte a bejárást. Ez a leállás, valamint az emberek életük és munkájuk elvesztésétől való félelme, a fizetések 10-70 százalékos csökkentése drasztikus hatással voltak és vannak még jelenleg is az élelmiszer-fogyasztásra és a nemzetközi kereskedelemre.
Szakértők szerint a járvány gazdasági és főleg társadalmi hatása nagyobb lesz, mint a 2008-as világválságé volt, ugyanakkor a kilábalás – amennyiben a védekezés sikeres lesz – egész gyorsan megtörténik, azaz egy V és nem U alakú folyamatra számítanak.
Elemzők a világkereskedelem 12-32 százalékos visszaesésével számolnak idén. Az EU gazdasága a várakozások szerint 2020-ban 7,5 százalékkal zsugorodik, míg 2021-ben 6 százalékkal bővül. Az unióban a munkanélküliség a tavalyi 6,7 helyett 9 százalék lehet, jövőre pedig 8%.
Az MNB előrejelzése szerint Magyarországon nem visszaesés, hanem 2-3 százalékos növekedés lesz idén. Az első negyedév nem lett rossz, a második elég szörnyű számokat fog produkálni, de a harmadik és a negyedik negyedév túlszárnyalhatja a most kieső teljesítményt.
Májusban már minden állattenyésztési ágazatban érezni lehetett a gazdaság és a közösségi élet leállását. A kereslet egyes szektorokban (szálloda, turizmus) nullára zuhant, míg a kiskereskedelmi forgalom a márciusi roham után az átlagos szint alá csökkent április második felétől.
A felvásárlási árak 10-50 százalékkal csökkentek két hónap alatt, a termelési költségek 10-15 százalékkal emelkedtek. A vágóállatok felvásárlása akadozik, növekszik a túltartott, nagyobb súlyban vágott állatok aránya. Vészesen halmozódnak a lefagyasztott készletek, a hűtőházak megtelnek. A boltokban egyre többször jelennek meg dömpingáras importtermékek. A termékpálya-együttműködések ilyen helyzetben óriási segítséget jelenthetnek. Jó példa erre a tej termékpálya, ahol a Terméktanács etikus piaci magatartással kapcsolatos ajánlásokat fogalmazott meg, amiket a termékpálya képviselői az elnökségben egyhangúlag elfogadtak.
Tavaly jó évet zárt a legtöbb állattenyésztő, év elején jó kilátásokkal és magas vagy kedvező árszintekkel vágtunk neki az új esztendőnek. Ma ennek nyoma sincs, de ha a dolgok mögé nézünk és a globális folyamatokat elemezzük, nem túlzás kijelenteni: elértük a gödör alját, innen a felvásárlási árak már felfelé fognak mozogni. A nagy kérdés az, hogy mikor indul el ez a pozitív folyamat, és milyen lesz a dinamikája.
Dr. Wagenhoffer Zsombor