
Laudáció
Dr. Baltay Mihály 1942. február 7-én született Budapesten. Felsőfokú képesítését a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen szerezte, ahol agrármérnökként végzett 1964-ben, majd ugyanitt szerzett doktori címet is sertéstenyésztési témakörben.
Agrármérnöki pályája kezdetén a sertéstenyésztés, hizlalás gyakorlati oldalán vett részt, majd az ISV-nek alapító tagjaként, majd szakmai vezetőjeként a forradalmian új sertéstartási technológiák bevezetésével foglalkozott. 1979-ben került az OTÁF-hoz sertéstenyésztési osztályvezetői beosztásba és ott, illetve jogutódjainál (ÁTMI, MMI, OMMI) dolgozott nyugdíjba vonulásáig.
Meghatározó szerepe volt a tervszerű keresztezés céljait szolgáló alapfajtákra épülő fajtaszerkezet kialakításában. 1990-től Állattenyésztési Igazgatóként fő tevékenysége a tenyésztésszervezés új rendszerének kialakítása volt. Közreműködésével alakultak meg a különböző egyesületek, szövetségek. Vezetésével valósult meg a törzskönyvezési, teljesítményvizsgálati, tenyészértékbecslési rendszer megújítása, a számítógépes törzskönyvi rendszer bevezetése. Irányításával készült el a rendszerváltást követő új jogi szabályozási rendszer, az Állattenyésztési Törvény. Kiemelten foglalkozott a vágóállat minősítési rendszer bevezetésével,
a minőségtanúsítási rendszer létrehozásával. Jelenleg a Magyar Fajtatiszta Sertést Tenyésztők Egyesületének szaktanácsadója.
Tevékenysége a magyar állattenyésztés, ezen belül a sertéstenyésztés területén, hosszú távon meghatározó volt és a mai napig érezteti hatását, ezért a Magyar Állattenyésztők Szövetsége 2020. szeptember 15-én Magyar Állattenyésztésért Díj-ban részesítette.
A dr. Baltay Mihállyal készült interjút lapunk októberi számában olvashatják.