
Hosszú idő óta először írhatom le, hogy a termelői árak áprilisban olyan szintre emelkedtek a vágóállatok és a nyers tej esetén, ami pillanatnyilag nem okoz veszteséget az állattartóknak.
Nem is olyan régen még távolinak tűnt az az élethelyzet, amikor a gazdáknak fizetett felvásárlási árak az aktuális önköltséget elérjék, sőt meg is haladják! Most végre ez is előállt, ami egyelőre annyira elég, hogy levegőhöz jussanak az állattartók, de arra még nem, hogy az utóbbi időben őket ért veszteségeket ellensúlyozza.
A hízósertés felvásárlási árak valamennyi jelentős sertéshústermelő tagországban kilőttek február-márciusban. Németországban nyolc hét alatt 60%-kal nőtt a termelőknek fizetett ár, ilyen soha nem volt még. Idehaza a februári 360 Ft/kg-ról március végére 600 Ft/kg körüli szintre ugrott az ár néhány hét alatt. A nyers tej ára hazánkban az elmúlt 3 hónapban 25%-kal nőtt. A vágómarháért és választott borjúért soha nem fizettek annyit a felvásárlók, mint mostanában. A bárányárak már 2021-ben rekord magasan voltak, és szerencsére forintra átszámítva nagyjából maradtak azon a szinten idén is.
Ezek a jó hírek, de sajnos a takarmány- és az inputárak meg a rezsiköltségek a háború hatására újra drasztikusan emelkedni kezdtek, amik lenullázhatják a termelői árak örömteli növekedéséből származó jövedelmet.
Ezért is van az, hogy a per pillanat jónak nevezhető termelői árak ellenére nem jó az állattenyésztők, állattartók kedve, és egész Európában ez a hangulat jellemző. Hiába állnak rendelkezésre soha nem látott mennyiségben a vidékfejlesztési támogatások, a beruházásokkal és egyéb fejlesztési döntésekkel kapcsolatban inkább a kivárás jellemző, sőt sajnos már szép számban vannak olyanok is, akik visszaléptek az elnyert pályázatuktól.
Egy bizonytalansági tényezővel kevesebb van április 3. óta. Az új kormány reméljük mielőbb feláll, és kiemelt figyelemmel fordul az állattenyésztő ágazatok felé. Az idei évben az eddig ismert támogatásokon kívül további jelentősebb forrás bevonására kicsi az esély, ezért most az ügyintézések és a kifizetések gyorsaságára kell helyezni a hangsúlyt. Az egységes kérelmek beadása megkezdődött, bízunk benne, ez gördülékenyen zajlik majd! A határidőkre figyeljünk oda!
A kiskérődző ágazatban, ha minden jól megy, már májustól indulhat az állatjóléti támogatás, amelynek keretében a juhtartók többletvállalások fejében anyánként akár 10 ezer forint támogatást is igényelhetnek. Ugyanezen logika mentén tettünk a MÁSZ nevében javaslatot az Agrárminisztériumnak húsmarha állatjóléti támogatás meghirdetésére. Jelenleg szakmai egyeztetések folynak a MÁSZ, az AM és a Bizottság között. Bízunk benne, 2023-tól a húsmarhaágazatban is elindulhat ez az új támogatási forma!
Végül szeretnénk felhívni Kedves Olvasóink figyelmét, hogy május 5. és 7. között jöjjenek el és találkozzunk Hódmezővásárhelyen az állattenyésztés legnagyobb hazai seregszemléjén, ahol színvonalas tenyészállat-bemutatókat és közönségprogramokat láthatnak majd!
Dr. Wagenhoffer Zsombor