A MÁSZ-NAK Gyepgazdálkodási Munkacsoportja még 2021-ben az Agrárminiszterhez fordult, hogy támogasson egy olyan projektet, amelynek során terepi munkával felmérnék a hazánkban jelentős nagyságú 19 gyeptípus legfontosabb jellemzőit, összegyűjtenék az elmúlt években a hazai gyepekre vonatkozó adatbázisokat és publikációkat, továbbá egy kérdőíves online felmérés segítségével átfogó információkat gyűjtenének a legeltetéses állattartás és gyepgazdálkodás hazai gyakorlatára. A projekt 2022 januárjától a megvalósítás szakaszába lépett.
Szerző: Dr. Tasi Julianna
szakmai vezető
MÁSZ-NAK Gyepgazdálkodási Munkacsoport
A vizsgálatok eredményei kiváló alapul szolgálhatnak majd egy országos gyepadatbázis létrehozására, továbbá stratégiaalkotáshoz, szakpolitikai szabályozáshoz és döntéshozáshoz.
ÉLESBE FORDULT A PROJEKT
Miután tavaly decemberben az AM jóváhagyta a támogatói okiratot, az év utolsó napjaiban megérkezett a támogatás a Magyar Állattenyésztők Szövetsége bankszámlájára, ezzel a projekt megvalósítása élesbe fordult. A munka dandárját a MÁSZ megbízásával foglalkoztatott szakemberek, illetve a MATE kampuszokon dolgozó egyetemi oktatók fogják elvégezni, továbbá más agrárfelsőoktatási intézetek munkatársai, valamint egyetemi hallgatók is részt vesznek bizonyos feladatok megvalósításában.
A FELMÉRÉS EGYIK KIEMELT CÉLJA, HOGY ÁTFOGÓ KÉPET KAPHASSUNK A JELENLEGI GYEPGAZDÁLKODÁS ÉS A LEGELTETÉSES ÁLLATTARTÁS GYAKORLATÁRÓL, LEGFONTOSABB JELLEMZŐIRŐL.
REPREZENTATÍV VIZSGÁLAT A CÉL
A legeltetéses állattartást folytató gazdák számára fontos eredményeket várunk a munkának azon részétől, amelyben tavasztól nyár elejéig terepi felméréseket fogunk végezni a gyepeken. A mintaterületeket úgy választjuk ki, hogy a vizsgálat nagy kiterjedéssel bíró hazai gyeptípusokat illetően reprezentatív legyen, és kiterjedjen az ország különböző tájaira. A terepi felmérés fő célja a gyepek állapotának, ezen belül is elsősorban a legelőfűés a szénahozam, a gyomosság és a hézagosság megállapítása a főbb típuskategóriákban, de emellett kíváncsiak vagyunk a diverzitásra és az egyes növényfajok elterjedtségére is. Az értékelés után fontos információkkal szolgálhatunk a hazai gyepgazdálkodás fejlesztési irányait, stratégiáját kidolgozók részére, valamint a gazdálkodóknak gyeptípusokra adaptált gyepművelési és -kezelési technológiákat fogunk javasolni.
A GYEPEK TERMÉSHOZAMÁT A MA LEGMODERNEBB TECHNOLÓGIÁNAK MONDOTT MŰSZERREL, MŰHOLDAS HELYMEGHATÁROZÓVAL RENDELKEZŐ MÉRŐTÁRCSÁKKAL FOGJUK VÉGEZNI.
MÉRŐTÁRCSÁS TERMÉSBECSLÉS
A mérőtárcsákat gyephozambecslésre tudomásunk szerint eddig hazánkban még nem használták, így azok bevetése, kalibrálása egyben a későbbi alkalmazáshoz referenciát is jelenthet. A mérőtárcsával könnyedén és gyorsan megállapítható, hogy az adott legelőszakaszon mekkora a fűtermés, mely alapján később legeltetési tervet is lehet készíteni. A legelő terhelése így a fűterméshez igazítható, és elkerülhetők lennének mind a túl-, mind az alulterhelés káros következményei.
A TEREPMUNKA SORÁN ELVÉGZETT MÉRÉSEK LEHETŐSÉGET BIZTOSÍTANAK A MÉRŐTÁRCSA MAGYARORSZÁGI KALIBRÁLÁSÁRA, A TERMÉSBECSLÉSHEZ HASZNÁLT KÉPLET PANNON GYEPEK TULAJDONSÁGAIHOZ VALÓ IGAZÍTÁSÁRA.
ONLINE KÉRDŐÍVES FELMÉRÉS
A munka másik nagy jelentőségű része az online kérdőíves felmérés. Ennek során a gyakorló gazdákat fogjuk megkeresni a gyepműveléssel és -ápolással (fogasolás, trágyázás, trágyalepények teregetése, gyomszabályozó és tisztító kaszálás, szárzúzás, felülvetéses gyepjavítás, gyepszellőztetés, talajlazítás), valamint a legeltetéssel és kaszálással (állatsűrűség, legelőterhelés, legeltetési mód, kaszálási gyakoriság stb.) kapcsolatos anonim kérdésekkel.
A KIÉRTÉKELÉST KÖVETŐEN A LEGFONTOSABB KÖVETKEZTETÉSEKET PUBLIKÁLNI FOGJUK TÖBBEK KÖZÖTT A MAGYAR ÁLLATTENYÉSZTŐK LAPJÁBAN.
A kitöltött kérdőívek feldolgozásából származó fontosabb megállapításokat a döntéshozókkal meg fogjuk osztani abban a reményben, hogy olyan szabályozók megalkotására ösztönözzük őket, amelyek lehetővé teszik a gyepgazdálkodásra alapozott állattenyésztési ágazatok fejlesztését. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy minél több gazdálkodó töltse ki a kérdőívet, szolgáltasson valós adatokat!
MIVEL A PANNON GYEPEK ÁLLAPOTA AZ ELMÚLT ÉVTIZEDBEN A SZIGORÚ SZABÁLYOZÁS ELLENÉRE EGYÉRTELMŰEN ROMLOTT, MIELŐBB FELÜL KELL VIZSGÁLNI AZT.
MÓDOSÍTANI KELL A NATURA 2000 GYEPEK SZABÁLYOZÁSÁT
A legeltető gazdák számára kedvezőtlen hír is napvilágot látott a közelmúltban. Ahogyan a Magyar Állattenyésztők Lapja (MÁL) decemberi számában, a Nagy István miniszter úrral készült interjúban olvashatták, mégsem engedélyezik, hogy a legelő állatok téli szálláson képződő érett trágyáját tápanyag visszapótlás formájában visszajuttassuk a legeltetett területekre. Az indoklás lényegét a lap 3-4. oldalán lehet olvasni. Az Agrárminiszter szerint a kompenzációs kifizetés felére csökkenne, ha engedélyeznék a trágya kijuttatását ezekre a területekre. Mi ugyanakkor azt gondoljuk, hogy amennyiben a gyepek potenciális terméshozamából és nem a leromlásuk miatt, jelenleg mérhető hozamából indulnánk ki a kompenzáció megállapításakor – amire még tavaly nyáron javaslatot is tettünk –, akkor még úgy is többet kapnának a szerves trágyával tápanyag-visszapótlást folytató gazdák, ha felére csökkenne a támogatásuk. A MÁSZ által vezetett projekt komoly segítséget fog jelenteni abban is, hogy reális képet kapjunk a gyepek állapotáról, és a szükséges beavatkozások kidolgozásához.
Mindenki munkájára, segítő támogatására számítunk. Javaslataikat, észrevételeiket a gyepgazdinfogmail [dot] com címre küldjék el nekünk.